Koń to zwierzę roślinożerne, przystosowane do pobierania pokarmu roślinnego. Liczba zębów u osobników dorosłych różni się w zależności od płci – u ogierów i wałachów wynosi 40, a u klaczy 36. Różnica ta wynika z braku kłów, które u klaczy występują bardzo rzadko.
Pobierając pokarm konie ścierają zęby, ale ponieważ żuchwa jest u nich węższa niż szczęka – może to z biegiem czasu prowadzić do pojawiania się ostrych krawędzi na bocznych krawędziach zębów policzkowych, które mogą ranić błonę śluzową jamy ustnej, czy zwyczajnie utrudniać pobieranie pokarmu. Do niedostatecznego ścierania się zębów przyczynia się nie tylko budowa anatomiczna, ale również zmiany w sposobie utrzymania koni, w tym zadawanie pasz, które nie wymagają aż tak intensywnego gryzienia.

Jak często powinniśmy sprawdzać stan uzębienia naszych koni?
Jeżeli nasz koń nie ma wad zgryzu, powinniśmy kontrolować jego zęby przynajmniej raz w roku. W przypadku koni z problemami stomatologicznymi, terminy wizyt najlepiej dopasować indywidualnie

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Czasem, mimo regularnej opieki stomatologicznej, mogą wystąpić objawy, które powinny skłonić do kontaktu z lekarzem weterynarii. Listę tych powszechnie występujących zamieszczam poniżej:
- inne niż zwykle zachowanie zwierzęcia podczas przyjmowania pokarmu,
- niechęć do jedzenia,
- spadek kondycji,
- nieprzyjemny zapach z jamy ustnej,
- ślinotok,
- zmieszana ze śliną krew,
- częste potrząsanie głową,
- odruchy obronne podczas zakładania kantara lub wędzidła,
- obrzęk okolicy szczęki lub żuchwy,
- ropny wypływ z nosa lub jamy ustnej
Jak wygląda tarnikowanie zębów u konia?
Wielu właścicieli koni obawia się wizyty „końskiego dentysty”. Zabiegi przez niego wykonywane są jednak bezpieczne i trwają zazwyczaj do pół godziny (od momentu podania środków uspokajających). „Robienie zębów” rozpoczyna się od krótkiego wywiadu i podania leków. Koniowi poddanemu sedacji zakłada się specjalny rozwieracz, który umożliwia lekarzowi dotarcie do wszystkich zębów. Po wypłukaniu jamy ustnej z resztek pokarmu, dokonywana jest ocena stanu uzębienia. Wszelkie nieprawidłowości są korygowane tarnikiem (stosowane są tarniki ręczne lub elektryczne – znacznie ułatwiające prace).
To jak wygląda taki zabieg, w skrócie przedstawia poniższy film:
Zapraszam też do lektury artykułu „Koń u dentysty”, który ukazał się na portalu equista.pl
fot. Gabinet Weterynaryjny Kopytko