Afrykański pomór świń – komu zagraża?

W związku z dynamicznym rozwojem sytuacji doyczącej przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF – African swine fever) na terenie naszego kraju oraz licznymi pytaniami dotyczącymi tej choroby, postaram się ją przybliżyć.

Afrykański pomór świń jest chorobą zakaźną, bardzo zaraźliwą, wywołującą wysoką śmiertelność. Należy podkreślić, że wrażliwe na zarażenie są świnie afrykańskie (naturalni nosiciele wirusa, bezobjawowi siewcy zarazka), a w warunkach polskich – dziki i świnie domowe. Inne gatunki zwierząt domowych (w tym konie) są niewrażliwe! Wirus nie stanowi także zagrożenia dla zdrowia ludzi. Choroba powoduje duże straty gospodarcze – wynikają one ze zmniejszenia pogłowia świń, kosztów zwalczania, wypłaty odszkodowań za świnie padłe i zabite z urzędu oraz z ograniczeń w handlu zwierzętami i produktami zwierzęcymi.

U świń zakażonych wirus znajduje się we wszystkich płynach ustrojowych, wydzielinach i wydalinach, przez co stanowią one główne źródło zakażenia dla innych osobników w stadzie. Najczęściej zarazek wnika do organizmu drogą pokarmową – bardzo ważnym źródłem choroby jest mięso, produkty mięsne oraz niegotowane odpadki kuchenne i poubojowe, a także padłe z powodu choroby zwierzęta.

Przebieg choroby zwykle jest ostry (do śmierci zwierząt dochodzi w ciągu kilku dni), rzadziej nadostry (zwierzęta padają, zanim zauważalne staną się objawy kliniczne choroby). Przede wszystkim dochodzi do wystąpienia wysokiej gorączki (41-42stC) – jest to objaw, który powinien wzbudzić podejrzenie wystąpienia ASF, a jego wystąpienie należy zgłosić lekarzowi weterynarii prowadzącemu stado, który w przypadku wystąpienia choroby bezzwłocznie skontaktuje się z Powiatowym Lekarzem Weterynarii.

Wystąpienie choroby w stadzie (potwierdzone badaniem laboratoryjnym w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach) skutkuje ogłoszeniem go ogniskiem choroby, oraz wyznaczeniem przez Powiatowego Lekarza Weterynarii obszaru zapowietrzonego w promieniu 3km od ogniska oraz obszaru zagrożonego w promieniu 10km od ogniska choroby. Stado, w którym potwierdzono obecność ASF zostaje poddane ubojowi oraz utylizacji, gospodarstwo podlega odkażaniu. W obszarach zapowietrzonym i zagrożonym wprowadza się rygorystyczne przepisy sanitarno-weterynaryjne, zwłaszcza ograniczenia w przemieszczaniu zwierząt.

Ze względu na dużą dynamikę sytuacji epizootycznej, Główny Lekarz Weterynarii umieszcza bieżące informacje dotyczące występowania choroby na terenie Polski na oficjalnej stronie www